***

Пръвите статуи на Буда са създадени под влияние на елинистичната култура на Балканите, пренесена от Александър Македонски до Централна Азия и по-късно достигнала Япония. Културите на България и Япония са свързани от онова време. Днес Център "Икуо Хираяма" е създаден в София, България. Приемете го като ответен подарък от Япония към Балканите в признание и благодарност към вашата ценна култура.

Проф. Икуо Хираяма

***

Значимият принос на Проф. Хираяма към международното културно сътрудничество, всичко сторено от него като посланик на добра воля на ЮНЕСКО ни изпълва с надежда, че за опазването на мира може да се използва успешно помощта на изкуството и културата. Развитата и защитавана от него концепция "Духът на червения кръст за културното наследство" трябва да бъде не само приветствана, но и активно подкрепяна. Убеден съм, че за благородната кауза принос ще даде и замисълът за създаване на Център "Икуо Хираяма" в София.

Георги Първанов,
Президент на Република България


***

Защото величието и освободеността на човешкия дух се изявяват в съзидателността на художника и в акта да посети една малка страна по частна покана, когато е толкова световноизвестен и ценен, чувствайки своето посещение като специална мисия за опазване на човешкия дух и културното наследство, за опазване на световния мир. Това може да се почувства само със сърце, да се оцени само с душа и да се разбере само чрез мъдростта на ума. Хора като Проф. Икуо Хираяма трябва да бъдат ценени и пазени като уникално културно наследство и богатство на нашата планета, като израз и символ на мира, като молитва за оцеляването на нашата Земя.

Проф. Донка Ангелова,
Директор на Център "Икуо Хираяма"


Thursday, December 10, 2009

Официално откриване на Център “Икуо Хираяма”






























На 4-ти Декември 2009 г. в Националния археологически институт и музей (НАИМ) се състоя официалното откриване на Център “Икуо Хираяма” с втората изложба на Проф. Хираяма в България – “Културното наследство па Пътя на коприната: Молитва за мир”.

Център “Икуо Хираяма” беше създаден в началото на 2009 г. като приемник на дейността на Инициативния комитет по посрещането на Проф. Хираяма в България през 2003 г.

Изложбата “Културното наследство па Пътя на коприната: Молитва за мир” е съставена от 48 картини на художника, както и артефакти от Пътя на коприната, от колекцията на Центъра.

Събитието се проведе под Патронажа на Министъра на културата Г-н Вежди Рашидов. Съорганизатори на проявата бяха НАИМ и Японско посолство в България, а нейни спонсори – консултантските дружества “Оргсистем” и “Джей Пи Медия”.

На церемонията по откриването присъстваха и поднесоха приветствени адреси Г-жа Милка Коджабашиева, Заместник-министър на образованието, Н. Пр. Цунехару Такеда, Посланик на Япония в Република България, Г-н Игор Чипев, Директор на Дирекция “Културно наследство” при Министерство на културата. Те поднесоха и своите съболезнования по повод кончината на Проф. Хираяма на 2-ри Декември 2009 г.

Церемонията бе открита от водещата Райна Йотова, журналист от Дарик Радио. Тя даде последователно думата на Доц. Маргарита Ваклинова, Директор на НАИМ, Н. Пр. Цунехару Такеда, Посланик на Япония в България, Проф. Донка Ангелова, Директор на Център “Икуо Хираяма”, Г-жа Милка Коджабашиева, Зам.-министър на образованието.

В изказването си Доц. Ваклинова отбеляза, че България е част от Пътя на коприната – и днес, както и в миналото, когато нашите предци са вървяли по него в степите на Централна Азия. Тя подчерта, че най-подходящото място на изложбата е именно в Националния археологическия музей и благодари, че музеят е бил избран за домакин и съорганизатор на събитието.

Н. Пр. Цунехару Такеда отбеляза, че трагичното събитие на атомната бомбардировка в Хирошима през август 1945 г. бележи житейския и творческия пътя на Икуо Хираяма. Първоначално в произведенията на Хираяма водеща е религиозната тема, но по-късно, през втората половина на 60-те години на миналия век, той открива Пътя на коприната. Учредява движението “Духът на червения кръст за културното наследство” и от 1988 г. е посланик на добра воля към ЮНЕСКО. Посланик Такеда изтъкна, че откриването на Центъра и изложбата е отдаване на почит към делото на Икуо Хираяма и едновременно с това е принос в развитието на Българо-японските отношения.

Проф. Донка Ангелова изтъкна, че основната мисия на Центъра е опазване на културното наследство и насърчаването на контакта между български и японски учиници и студенти за пресъздаване на това наследство през очите на младото поколение. Тя постави акцент върху думите от обръщението на Проф. Хираяма по повод откриването на Центъра: “Първите статуи на Буда са създадени под влияние на елинистичната култура на Балканите, пренесена от Александър Македонски до Централна Азия и по-късно достигнала Япония... Приемете сега този Център като ответен подарък от Япония към Балканите...” Тя изтъкна, че в делото на Икуо Хираяма се съединяват необикновеното и обикновеното – необикновеност в мащаба на проектите и прокарване на мостове между епохи и народи, непосредственост и съпричастност в контакта с хората от малките общности и отдалечени географски региони. Проф. Ангелова отбеляза, че има особена символика в това, че за крайна точка от своя Път на коприната Проф. Хираяма избра Балканите и България – със създаването на Центъра, което същевременно се оказа и неговото последно дело. Това е изложба, която е откриване, отдаване на почит към делото и едновременно с това е in memoriam за Икуо Хираяма.

Г-жа Милка Коджабашиева отбеляза, че творбите и делото на Хираяма ни пренасят в полето на културния диалог на епохите. Тя изтъкна, че в благородната си мисия Център “Икуо Хираяма” има в лицето на Министерство на образованието, младежта и науката (МОМН) свой надежден приятел и партньор.

На церемонията бяха анонсирани дипломите за почетно членство на Н. Пр. Здравко Попов, посланик на България в Република Чехия и Н. Пр. Любомир Тодоров, посланик на България в Япония. Диплома за представително членство беше връчена на НАИМ.

След церемонията гостите бяха поканени на коктейл. Поднесени бяха лични поздравления към Проф. Ангелова и Гл. секретар на Центъра Петър Димитров от Акад. Благовест Сендов, екс-посланик на България в Япония, Проф. Александър Федотов, Директор на Центъра за източни езици и култури към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, бивши министри, общественици.

Пред камерата на Даниела Кънева от Канал 1, Н. Пр. Цунехару Такеда отбеляза:

“На диалога в многообразието на културите в съвременния свят и взаимното опознаване като залог за модерени взаимоотношения между хората и държавите е посветил живота си Проф. Икуо Хираяма. И избра България като последната спирка по неговия нов Път на коприната.”


Гл. секретар на Центъра, Г-н Петър Димитров, изказа благодарност към спонсорите на събитието – консултантските фирми “Оргсистем” и “Джей Пи Медия”, и сподели: “Доволни сме, че успяхме да направим едно подобаващо представяне на нашия Център и същевременно да отдадем почитта си към делото на Икуо Хираяма. Надявам се с нашите партньори – Министерство на образованието, Министерство на културата, Посолството на Япония в България, да реализираме възможностите за съвместни българо-японски проекти относно опазването на културното наследство на Балканите, както и да насърчим опознаването му от страна на младите хора. Проф. Хираяма виждаше Центъра на Балканите като западната крайна точка по Пътя на коприната. Днес, след кончината на Проф. Хираяма, повече от всякога сме длъжни да дадем своя принос за реализацията на един значим и стойностен културен обмен. Да използваме възможностите на дигиталните носители, изследователските центрове и насърчителните фондове, за да спечелим интереса и вниманието на младите хора.”

Церемонията беше съпътствана със светлинни ефекти, японска музика, мултимедийни презентации. Подготвеното светлинно шоу за откриването беше отменено поради скорошната кончина на Проф. Хираяма.

Сред експонатите от изложбата особено внимание привлече оригинално японско кимоно от края на XIX в. Изложбата ще бъде открита за посещение до 10-ти Януари 2010 г.

No comments:

Post a Comment