***

Пръвите статуи на Буда са създадени под влияние на елинистичната култура на Балканите, пренесена от Александър Македонски до Централна Азия и по-късно достигнала Япония. Културите на България и Япония са свързани от онова време. Днес Център "Икуо Хираяма" е създаден в София, България. Приемете го като ответен подарък от Япония към Балканите в признание и благодарност към вашата ценна култура.

Проф. Икуо Хираяма

***

Значимият принос на Проф. Хираяма към международното културно сътрудничество, всичко сторено от него като посланик на добра воля на ЮНЕСКО ни изпълва с надежда, че за опазването на мира може да се използва успешно помощта на изкуството и културата. Развитата и защитавана от него концепция "Духът на червения кръст за културното наследство" трябва да бъде не само приветствана, но и активно подкрепяна. Убеден съм, че за благородната кауза принос ще даде и замисълът за създаване на Център "Икуо Хираяма" в София.

Георги Първанов,
Президент на Република България


***

Защото величието и освободеността на човешкия дух се изявяват в съзидателността на художника и в акта да посети една малка страна по частна покана, когато е толкова световноизвестен и ценен, чувствайки своето посещение като специална мисия за опазване на човешкия дух и културното наследство, за опазване на световния мир. Това може да се почувства само със сърце, да се оцени само с душа и да се разбере само чрез мъдростта на ума. Хора като Проф. Икуо Хираяма трябва да бъдат ценени и пазени като уникално културно наследство и богатство на нашата планета, като израз и символ на мира, като молитва за оцеляването на нашата Земя.

Проф. Донка Ангелова,
Директор на Център "Икуо Хираяма"


Thursday, February 4, 2010

Откриване на Българо-японската детска изложба “Културното богатство на моята страна и нейното послание за мир” в БАН































































На 28-ми Януари във фоайето на Централната сграда на БАН беше открита Българо-японската детска изложба “Културното богатство на моята страна и нейното послание за мир”.

Организатори на изложбата са Център “Икуо Хираяма” и Първо българско училище за изкуство и културен диалог “Икуо Хираяма” при 138-мо СОУ “Васил Златарски”, а нейни съорганизатори – Българска Академия на Науките и Посолството на Япония в Република България. Изложбата се осъществява под патронажа на Г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на град София и на Г-н Йошио Хираяма, Директор на Музея за изкуство “Икуо Хираяма” в гр. Сетода, Япония. Спонсори на събитието са консултантските дружества “Оргсистем” и “Джей Пи Медия”.

Изложбата се състои от детски рисунки, отличени на конкурса на Първото българско училище за изкуство и културен диалог “Икуо Хираяма” при 138-мо СОУ, проведен през месец декември 2009 г., както и от рисунки на японски деца, отличени на конкурса в Музея за изкуство “Икуо Хираяма” в гр. Сетода, Япония, проведен през юни 2009 г. под председателството на Проф. Икуо Хираяма. Изложени са също така предмети, символизиращи традиционни български празници (сурвакници, кукерски маски, великденски яйца и др.), стихотворения и есета, чиито автори са деца от Първото българско училище за изкуство и културен диалог “Икуо Хираяма” при 138-мо СОУ.

На откриването на изложбата присъстваха и поднесоха своите приветствия Г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на град София, Г-жа Милка Коджабашиева, Заместник-министър на образованието, Н. Пр. Цунехару Такеда, Посланик на Япония в Република България.

Церемонията беше открита от водещата Райна Йотова, журналист от Дарик Радио. Тя отбеляза, че подобна изложба има особено място и послание, тъй като през детските очи по естествен начин се преодоляват разделенията и географските разстояния. И не по-малко важно – понеже чрез творчеството си децата ни въвличат в един одухотворен и по-красив свят. Опознавайки историята на златните маски и съкровища, на чудотворните икони, белокаменните храмове и мостове, децата се докосват до собствената си традиция и история. И обратно – претворявайки тази история чрез образ, слово и цвят, децата я правят достъпна за своите връстници в една далечна земя и култура.

След това Г-жа Йотова даде последователно думата на Акад. Никола Съботинов, Председател на БАН, Г-жа Йорданка Фандъкова, Кмет на град София, Проф. Донка Ангелова, Директор на Център “Икуо Хираяма”, Г-жа Мария Кръстева, Директор на 138-мо СОУ “Васил Златарски”, Н. Пр. Цунехару Такеда, Посланик на Япония в България и Г-жа Милка Коджабашиева, Зам.-министър на образованието.

Акад. Съботинов отбеляза, че е особено щастлив, че Академията е домакин на детската изложба. Той представи накратко пред гостите жизнения и творчески път на Икуо Хираяма и припомни, че в годините на усилена работа по мащабни проекти за опазване на световното културно наследство, Проф. Хираяма не забравя за децата – бъдещото поколение, на което това наследство принадлежи. В продължение на двадесет години неговата Фондация за културно наследство и изследване на изкуството организира ежегодни конкурси за най-добра детска рисунка в Япония и поощрява с награди и стипендии творческия интерес на подрастващите. В заключение Акад. Съботинов отбеляза, че през миналата година, малко преди своята кончина, Проф. Хираяма лично подбира рисунките за настоящата съвместна българо-японска детска изложба, което я прави особено ценна.

Г-жа Йорданка Фандъкова отбеляза, че най-добрият посланик на мира и диалога са децата. Тя благодари, че е била избрана за патрон на изложбата и сподели, че на подобни прояви, сред децата, се чувства на своето естественото място. Г-жа Фандъкова изрази надежда, че при следващата изложба българската страна, като организатор, ще има възможността да покани и посрещне и японски деца. Обръщайки се към Н. Пр. Цунехаро Такеда, тя изказа особената си благодарност към японските финансиращи организации за тяхната дългогодишна подкрепа към проектите на Столична община.

Проф. Донка Ангелова изтъкна, че Икуо Хираяма е имал силното желание да представи рисунките на японските деца пред децата в България; да прокара един мост чрез образите, цветовете, музиката и разказите между децата от двете страни. Ето защо сега последователите на неговото дело си поставят за задача да направят възможен контакта между децата от Япония и България – отдалечени на двата края на Пътя на коприната, но обединени, пресъздавайки този път в своите есета и творчески начинания. Тъкмо децата, отбеляза Проф. Ангелова, намират най-краткия път към сърцата на своите чуждестранни връстници, запознавайки ги, с помощта на своите ръководители, с богатствата и традициите на своите страни.

Г-жа Мария Кръстева отбеляза, че откриването на Първото българско училище за изкуство и културен диалог “Икуо Хираяма” е отговорило на интереса на учениците от 138-мо СОУ към традициите и културата на една отдалечена страна – Япония. Тази детска изложба обаче, изтъкна Г-жа Кръстева, свидетелства не просто за интереса на учащите, а за стремежа и възможността да общуваш, да представиш собствените култура и ценности пред децата от другата страна. Това означава, че младите автори на изложбата са открили една обща земя, където българската и японската култура се срещат, където българските и японските дух и традиции са не само отдалечени и екзотични, но и комуникиращи и близки.

Н. Пр. Цунехаро Такеда отбеляза, че след приемането на България в Европейския съюз отношенията между двете страни са навлязли в нов етап. Той изтъкна, че Япония е следила и подкрепяла множество проекти в България в последните двадесет години, в това число и в областта на образованието и културата. И че е особено радостен, че трайният и реципрочен интерес на българските общество и култура към японските такива, намира все по-голямо отражение сред младите хора и подрастващите. След въвеждането на програмата за изучаване на японски език и култура в 18-то СОУ в София, сега Първото българско училище за изкуство и културен диалог “Икуо Хираяма” при 138-мо СОУ чертае нов път и мост между двете страни.

Г-жа Милка Коджабашиева се обърна към децата, поздравявайки ги за вложения труд, творчество и ентусиазъм. Едновременно с това тя изтъкна, че тази изложба е не по-малък повод за гордост от страна на техните учители – понеже тяхното разбиране и старание в работата с учениците са по своеобразен начин претворени в картините на децата.

Церемонията продължи с връчването на наградите на отличените деца в конкурса на Първото българско училище за изкуство и културен диалог “Икуо Хираяма”. Техните имена бяха обявени от ръководителите на Училището Г-жа Ася Богоева и Г-жа Мария Симова, преподаватели в 138-мо СОУ. Наградите за отличените деца бяха предоставени от Столична община и Център “Икуо Хираяма” и бяха връчени от Г-жа Йорданка Фандъкова и Проф. Донка Ангелова.

Пред камерата на Даниела Кънева от Канал 1 Н. Пр. Цунехаро Такеда сподели:

“Изложбата е чудесна възможност за по-дълбокото опознаване на децата от двете страни. Любопитен съм как изглежда живота на хората в нашите страни през детските очи, по какво си приличат, по какво се отличават децата ни в мисленето и изразните си средства.”

От своя страна Проф. Донка Ангелова, Директор на Център “Икуо Хираяма”, сподели:
“Това признание на Проф. Икуо Хираяма да създаде свой център в България е нещо много позитивно, хубаво, вдъхновяващо.”

http://bnt.bg/bg/news/view/22047/detski_poslanija_za_mir

Церемонията беше закрита с изпълнение на две български и една японска песен като поздрав за децата от Камерния хор към БАН. След церемонията гостите бяха поканени на коктейл, организиран от домакините на проявата Център “Икуо Хираяма” и Българска Академия на Науките.

Изложбата ще бъде открита за посетители до 28-ми Февруари 2010 г.